ПРИРОДНИЧА ОСВІТА В УКРАЇНІ: РЕАЛІЇ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

Грицай Н.Б. (2023) ПРИРОДНИЧА ОСВІТА В УКРАЇНІ: РЕАЛІЇ ТА ПЕРСПЕКТИВИ. Природнича освіта та наука, 2023 (Вип.1). pp. 5-10. ISSN 2786-9113 (Online) ISSN 2786-9105 (Print)

[img]
Preview
Text
Грицай Н. Б..pdf

Download (2MB) | Preview

Abstract

У статті проаналізовано сучасний стан природничої освіти в Україні. Наголошено на тому, що кількість абітурієнтів, які обирають для вступу спеціальності, пов’язані з природничою галуззю, у нашій країні є недостатньою, що негативно впливає на розвиток природничих наук.
Крім того, опитування PISA показали, що рівень природничонаукової грамотності п’ятнадцятирічних українських школярів нижчий, ніж у середньому в Європі.
У статті проаналізовано й узагальнено зарубіжний досвід природничої освіти, який може бути корисним для українських реалій. Визначено основні тенденції в сучасній світовій природничій освіті: комп’ютеризація освітнього процесу, формування цілісних природничих знань під час вивчення інтегрованих курсів, реалізація дослідницько-орієнтованого навчання.
З’ясовано доцільність упровадження інтегрованих курсів природничої освітньої галузі в Новій українській школі. Проаналізовано модельні програми інтегрованих курсів «Природничі науки», «Пізнаємо природу», «Довкілля» для 5-6 класів закладів загальної середньої освіти.
Акцентовано на необхідності підготовки вчителів за спеціальністю 014.15 Середня освіта (Природничі науки). Вказано університети України, де проводиться така підготовка та особливості їхніх освітніх програм.
Окреслено основні напрями вдосконалення природничої освіти в Україні: впровадження компетентнісного навчання школярів (формування компетентностей з природничих наук через навчання у групах, виконання проєктів, формування критичного мислення тощо); реалізація дослідницького підходу в навчанні природничих предметів (дослідницько-орієнтоване навчання); комп’ютеризація освітнього процесу (мультимедійні дошки, електронні підручники, віртуальні лабораторії, віртуальні екскурсії, тренажери та ін.); інтеграція змісту природничих наук для формування цілісної природничо-наукової картини світу; налагодження співпраці загальної середньої та вищої школи.

Item Type: Article
Additional Information: Грицай Н. Б. Природнича освіта в Україні: реалії та перспективи / Н. Б. Грицай // Природнича освіта та наука. - 2023. - Вип. 1. - С. 5-10.
Uncontrolled Keywords: Природнича освіта, природничі знання, інновації, інтеграція, інтегровані курси, методика навчання природничих наук, дослідницький підхід
Subjects: 5 Математика. Природничі науки
Divisions: Інститут психології та педагогіки > Психолого-природничий факультет > Кафедра природничих наук з методиками навчання
Depositing User: О. В. Іванчук
Date Deposited: 09 Jan 2024 09:08
Last Modified: 09 Jan 2024 09:08
URI: http://repository.rshu.edu.ua/id/eprint/12248

Actions (login required)

View Item View Item