Інституційний репозитарій
Рівненського державного гуманітарного університету

ІСТОРИЧНА СПАДЩИНА ЯК СКЛАДОВА ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАМ'ЯТІ (НА ПРИКЛАДІ ЛИТВИ ТА УКРАЇНИ)

Пальчевський Р.С. та Філіпович М.Б. (2023) ІСТОРИЧНА СПАДЩИНА ЯК СКЛАДОВА ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАМ'ЯТІ (НА ПРИКЛАДІ ЛИТВИ ТА УКРАЇНИ). Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського, 2023 (№4): Т. 34 (73). с. 138-143.

[img] Текст
Пальчевський Р.С., Філіпович М.Б..pdf

Завантажити (2MB)

Анотація

У статті розглядаються питання історичної спадщини двох держав – України і Литви, які мають спільну історію у минулому і схожі проблеми з формуванням національної пам’яті. Оскільки дві держави були у складі СРСР та і надалі відчувають сильний вплив східних сусідів на формування гуманітарних складових сучасного розвитку – перед науковцями постає питання очищення від заідеологізованості власної історії. Для українських вчених буде цікавим досвід Литви у формуванні національної пам’яті та подолані постімперських наративів. Спільна історія України та Литви не є така трагічна і заіделогізована, як спільна історія з Росією, Польщею, Туреччиною, а чи Угорщиною. Тому дослідження, популяризація, збереження цих сторінок може стати успішним прикладом як формувати історичний світогляд громадян щодо своїх держав-сусідів. Адже, коли мова йде про Литву, то в українській історичній літературі не прийнято використовувати такі терміни як «захоплення», «завоювання», зазвичай дослідники називають цей період як «проникнення», «включення», «приєднання» з огляду на те, що дії литовців на теренах України ніколи не мали характеру експансії, схожої, наприклад, на завоювання монголів. Політика Литви була м’якшою в порівнянні з Польщею, більше того, у наших стосунках прослідковується історична тяглість, ще у середньовіччі Литва допомагала Руським князівствам у боротьбі проти Золотої Орди. Литовська доба в українські історії чомусь залишається не дуже затребуваною і малокультивованою на відміну, наприклад від наших східних чи західних сусідів (Росії, Польщі, Угорщини). У ХІХ столітті українці і литовці теж були разом у спільній боротьбі, підтримавши ідею самовизначення націй. А між двома світовими війнами литовці надали прихисток провідникам українського націоналізму. Литва стала домівкою корінному народові України – караїмам. Це лише невеликі епізоди спільної історії, ми можемо наводити ще чимало спільних сторінок.

Тип елементу: Стаття
Додаткова інформація (бібліографічний опис): Пальчевський Р.С. Історична спадщина як складова формування національної пам’яті (на прикладі Литви та України) / Р.С.Пальчевський, М.Б.Філіпович // Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: Історичні науки. - 2023. - №4. - Т.34 (73). - С. 138-143.
Ключові слова: Литва, Україна, історична спадщина, національна пам’ять, наративи
Тематика (за УДК): 9 Географія. Біографії. Історія > 93 Історія > 930 Історична наука. Допоміжні історичні дисципліни
Підрозділи: Факультет історії, політології та міжнародних відносин > Кафедра історії України
Користувач, що депонує: Ірина Гаврилюк
Дата внесення: 06 Лют 2025 10:11
Останні зміни: 06 Лют 2025 10:11
URI: http://repository.rshu.edu.ua/id/eprint/16717

Необхідні дії (обов’язкова авторизація)

Перегляд елементу Перегляд елементу