Інституційний репозитарій
Рівненського державного гуманітарного університету

МИХАЙЛО ТИРАВСЬКИЙ: ЦЕРКОВНО-РЕЛІГІЙНА ТА ГРОМАДСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

Давидюк Р.П. (2024) МИХАЙЛО ТИРАВСЬКИЙ: ЦЕРКОВНО-РЕЛІГІЙНА ТА ГРОМАДСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ. Краєзнавство, 2024 (№1). с. 106-114.

[img]
Перегляд
Текст
Давидюк Р. kraeznavstvo_2024_1_12.pdf

Завантажити (260kB) | Перегляд

Анотація

Мета наукової статті полягає в аналізі церковно-релігійної, освітньої, громадської діяльності Михайла Тиравського у розрізі подій Української революції 1917-1921 рр., міжвоєнного часу та періоду Другої світової війни. Методологія дослідження базується на принципах історизму, системності, верифікації. Важливими були біографічний, проблемно-пошуковий, хронологічний, порівняльний методи, а також метод локальної історії. Наукова новизна статті полягає у залученні до наукового обігу вперше виявлених, опрацьованих та верифікованих розсекречених документів архівів радянських спецслужб, зокрема архівно-кримінальної справи на М. Тиравського, що у поєднанні з матеріалами тодішньої періодики дозволило систематизувати та уточнити його громадську діяльність. Висновки. У статті простежено працю Михайла Тиравського як писаря інтендантської служби Армії УНР та подальше інтернування у польських таборах. Висвітлено обставини переїзду на навчання до Чехословаччини, де в Українському високому педагогічному інституті ім. Михайла Драгоманова в Празі він отримав ступінь доктора природничих наук. Констатовано, що подальші пошуки праці змусили його повернутися до Польщі, осісти у Луцьку. Реконструйовано громадську працю Михайла Тиравського у Волинському воєводстві: як члена «Рідної хати», спортивного клубу «Стир» у Луцьку, Товариства ім. Лесі Українки у Луцьку, Волинського українського театрального товариства. Зауважено на вагомості його церковно-релігійної праці як секретаря Луцької підкомісії з перекладу Св. Письма та богослужбових книг на українську мову і діяча Товариства ім. митрополита Петра Могили. Охарактеризовано діяльність М. Тиравського в умовах нацистського окупаційного режиму, акцентовано на участі в Українському допомоговому комітеті Луцька, службі у Духовній консисторії, підтримці УАПЦ. З’ясовано обставини арешту органами НКВД та засудження Михайла Тиравського. Окремо простежено його родинне життя: дружини Тетяни Ужвій, артистки українського театру в Луцьку, а також сестер і братів, зокрема бургомістра Луцька Євгена Тиравського.

Тип елементу: Стаття
Додаткова інформація (бібліографічний опис): Давидюк Р. П. Михайло Тиравський: церковно-релігійна та громадська діяльність / Р. П. Давидюк. - Краєзнавство. - 2024. - №1. - С. 106-114.
Ключові слова: Михайло Тиравський, Армія УНР, Український високий педагогічний інститут ім. Михайла Драгоманова в Празі, Друга Річ Посполита, церковно-релігійна діяльність, нацистський режим, УАПЦ, НКВД.
Тематика (за УДК): 9 Географія. Біографії. Історія > 94 Загальна історія
Підрозділи: Факультет історії, політології та міжнародних відносин > Кафедра історії України
Користувач, що депонує: Галина Тарасюк
Дата внесення: 18 Вер 2024 08:25
Останні зміни: 18 Вер 2024 09:11
URI: http://repository.rshu.edu.ua/id/eprint/14456

Необхідні дії (обов’язкова авторизація)

Перегляд елементу Перегляд елементу