Інституційний репозитарій
Рівненського державного гуманітарного університету

ПАМ’ЯТКИ ВЕЛЬБАРСЬКОЇ КУЛЬТУРИ НА РІВНЕНЩИНІ. ПРОБЛЕМИ ІСТОРИЧНОЇ ІНТЕРПРЕТАЦІЇ

Озимчук О.Б. та Візітів Ю.М. та Коцюбайло В.П. (2025) ПАМ’ЯТКИ ВЕЛЬБАРСЬКОЇ КУЛЬТУРИ НА РІВНЕНЩИНІ. ПРОБЛЕМИ ІСТОРИЧНОЇ ІНТЕРПРЕТАЦІЇ. Культурологічний альманах, 2025: Вип. 1(13). с. 122-133. ISSN 2786-7250

[img]
Перегляд
Текст
Озимчук О.Б., Візітів Ю.М., Коцюбайло В.П..pdf

Завантажити (6MB) | Перегляд

Анотація

Російсько-українська війна внесла свої суттєві корективи у життя українських науковців, музейних установ, скоригувала освітній процес у навчальних закладах і, звісно, роботу археологічних експедицій. Перед кожним із нас стоїть завдання, не зважаючи на зовнішні загрози, зберегти спадок української нації і гідно представити світовій громаді історію України, захистивши її від фальсифікацій та викривлень. У першу чергу, слід убезпечити спадщину українського народу під щоденними авіаударами/артобстрілами від знищення/потали і банального пограбування новітніми вандалами-рашистами не лише музейних колекцій, але й фортифікацій у зонах бойових дій, які відкривають світу нові археологічні знахідки.
Проблемі історії взаємовідносин Римської імперії та варварських племінних об’єднань Східної Європи присвячено чимало досліджень як у вітчизняній, так і в зарубіжній історіографії. Об’єктом для вивчення і дискусій продовжує залишатися широкий набір археологічних знахідок, представлений речами римського виробництва – від монет до культових дрібничок. Нерідко джерельний матеріал, який зберігається у фондах музеїв, все ще чекає на свого дослідника, особливо з огляду на зміну концепцій та необхідність відходу від радянського наративу. На особливу увагу заслуговує і проблема вивчення шляхів появи римських речей у культурному шарі вельбарських поселень на Рівненщині. Комплексний аналіз джерельного матеріалу, наявного в Рівненському обласному краєзнавчому музеї, дає підстави для внесення коректив у розуміння взаємозв’язків Римської імперії та готських поселень, переоцінку практик взаємовідносин/співпраці на політичних, економічних та культурних полях.
Мета даного дослідження опрацювати та представити широкій громадськості нумізматичний та речовий матеріал історичного періоду, який супроводжує процеси становлення вельбарської культури на Рівненщині; проаналізувати джерела та хронологію їх надходження; можливості використання речових знахідок у побуті та формування нових звичаїв/традицій/вірувань готів.

Тип елементу: Стаття
Додаткова інформація (бібліографічний опис): Озимчук О.Б. Пам'ятки вельбарської культури на Рівненщині. Проблеми історичної інтерпретації / О.Б.Озимчук, Ю.М.Візітів, В.П.Коцюбайло // Культурологічний альманах. - 2025. - Вип. 1 (13). - С. 122-133.
Ключові слова: вельбарська культура, Рівненщина, готи, Римська імперія, денарій
Тематика (за УДК): 5 Математика. Природничі науки > 52 Астрономія. Астрофізика. Космічні дослідження. Геодезія > 528 Геодезія. Топографо-геодезичні роботи. Фотограмметрія. Дистанційне зондування.
9 Географія. Біографії. Історія > 902 Археологія
Підрозділи: Факультет історії, політології та міжнародних відносин > Кафедра міжнародних відносин та політології
Користувач, що депонує: Ірина Гаврилюк
Дата внесення: 30 Квіт 2025 10:09
Останні зміни: 30 Квіт 2025 10:09
URI: http://repository.rshu.edu.ua/id/eprint/17936

Необхідні дії (обов’язкова авторизація)

Перегляд елементу Перегляд елементу