Інституційний репозитарій
Рівненського державного гуманітарного університету

СОЦІОКУЛЬТУРНИЙ ДИСКУРС ОПОВІДАННЯ ОЛЬГИ КОБИЛЯНСЬКОЇ «ВІН І ВОНА»: НАЦІОНАЛЬНИЙ ТА ГЕНДЕРНИЙ ВИМІРИ

Крупка М.А. (2022) СОЦІОКУЛЬТУРНИЙ ДИСКУРС ОПОВІДАННЯ ОЛЬГИ КОБИЛЯНСЬКОЇ «ВІН І ВОНА»: НАЦІОНАЛЬНИЙ ТА ГЕНДЕРНИЙ ВИМІРИ. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету, 2022 (№5). с. 222-226.

[img]
Перегляд
Текст
Крупка М.А..pdf

Завантажити (2MB) | Перегляд

Анотація

Оповідання Ольги Кобилянської «Він і Вона» відображає актуальні соціальні і культурні явища, зокрема ревізію гендерних та етнічних стереотипів. У літературному просторі втілюються емансипаційні концепції кінця ХІХ – початку ХХ століття: від ідеї особистої самодостатності до функціонування жінки в суспільному та національному вимірах. У творі проблематизується питання національної самоідентифікації, трансформуючись із автобіографічної площини у художню: чинник «німеччини» продукує моделювання відповідного персонажа – етнокультурного образу німця. У оповіданні центральні персонажі – Він та Вона, поляризуються на основі двох факторів: гендерного та національного. І з обох цих перспектив Вона позиціонується упосліджено, оскільки в тогочасних обставинах Австро-Угорської імперії статус і жінок, і українців був маргінальним. Головна героїня втілює тип жіночості, який суперечить патріархальній гендерній моделі: прагне здобути освіту, матеріальну незалежність, працювати заради народу, категорично відкидає унормовану роль дружини та матері. Відтак авторка наголошує на форматі української емансипації: освіта сприймається як засіб служіння народові, а не особисте право індивідуума. Чоловічий світ маркується раціональністю, прагматизмом, дисциплінованістю та мізогінією. Він демонструє імперську свідомість, сприймаючи українку як не-німкеню, а український народ – як екзотів. Таким чином ілюструється основоположний постулат метрополії: імперське трактується як чоловіче, підкорюване, а колонізоване – жіноче, підкорене. Любовна історія, що розгортається між русинкою та німцем, спрямована на розвінчання національних та гендерних упереджень. Кохання спонукає чоловіка до радикального переосмислення системи цінностей та світоглядних установок, зокрема змінюється у бік толерування його ставлення до емансипації та з’являється зацікавлення українським етносом. Погляди жінки під впливом любовного почуття також трансформуються: вона розглядає перспективу родинного життя як цілком прийнятну, мріючи про гармонійний партнерський шлюб.

Тип елементу: Стаття
Додаткова інформація (бібліографічний опис): Крупка М.А. Соціокультурний дискурс оповідання Ольги Кобилянської «ВІН І ВОНА»: національний та гендерний виміри / М.А. Крупка // Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Сер.: Філологія. - Одеса, 2022. - № 5. - С. 222-226.
Ключові слова: гендер, нація, стереотип, етнообраз, ідентичність, емансипація.
Тематика (за УДК): 8 Мова. Мовознавство. Художня література. Літературознавство > 82 Художня література. Літературознавство
Підрозділи: Філологічний факультет > -Кафедра української літератури
Користувач, що депонує: Unnamed user with username Marchuk
Дата внесення: 19 Груд 2024 13:46
Останні зміни: 19 Груд 2024 13:46
URI: http://repository.rshu.edu.ua/id/eprint/15450

Необхідні дії (обов’язкова авторизація)

Перегляд елементу Перегляд елементу