Інституційний репозитарій
Рівненського державного гуманітарного університету

ХУДОЖНЄ КОНСТРУЮВАННЯ РОДОВОЇ ІСТОРІЇ В РОМАНІ МАРІЇ МАТІОС «БУКОВА ЗЕМЛЯ»

Крупка M.A. (2021) ХУДОЖНЄ КОНСТРУЮВАННЯ РОДОВОЇ ІСТОРІЇ В РОМАНІ МАРІЇ МАТІОС «БУКОВА ЗЕМЛЯ». Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету., 2021: 50(2). с. 19-24.

[img] Текст
Krupka M. A..pdf

Завантажити (2MB)

Анотація

У статті доведено, що в романі Марії Матіос «Букова земля» вітчизняна історія постає крізь призму родового наративу – династії Васильків. Значення має, з одного боку, високе дворянське походження, яке формує структуру й норми поведінки кожного члена сім’ї, а з іншого – травматичні суспільно-політичні події, що кардинально змінюють вікові сімейні канони та ієрархії. У тексті піднімається проблема пам’яті, що реалізується через концепти архіву, родового дерева та фамільного гнізда. Марія Матіос показує, що кожне наступне покоління проходить власний шлях національної самоідентифікації; протиставлення приватної та публічної презентації супроводжує членів родини впродовж усієї історії, а політична ситуація провокує асимілятивні процеси. Особливе місце у структурі роду відводиться інституту шлюбу, що ґрунтувався на династичній домовленості, відтак функціонував на основі виписаних прав та обов’язків обох сторін, закорінених у патріархальну парадигму. Діти становлять неодмінну ланку в сімейній структурі, адже вони – продовжувачі роду та спадкоємці статків. Загалом ідеться про певну жіночу спільноту Васильків, яка об’єднана специфічним виміром буття: історіями кохання, народженням дітей, облаштуванням домашнього простору, піклуванням про близьких. Політичні катаклізми сприяють розхитуванню патріархальних основ родини, а травматичні ситуації відкривають можливості для формування альтернативних моделей гендерної ідентифікації поза материнською функцією. Модус повсякдення, який втілює жіноча нарація, функціонує як особлива форма розгортання історії на противагу публічному виміру діяльності чоловіків. Таким чином, приватне життя персонажів перетворюється на віддзеркалення глобальної історії з її політичним устроєм, економічними й соціальними реаліями. В елемент повторюваності, що є ознакою спадкоємності, політичні події вносять свої корективи, тому у ХХ столітті спостерігаємо множинність родового досвіду. Особливе місце в художній структурі посідає історія Николая Василька, що розгортає державотворчу концепцію роману.

Тип елементу: Стаття
Додаткова інформація (бібліографічний опис): Крупка М.А. Художнє конструювання родової історії в романі Марії Матіос "Букова земля"/ М.А. Крупка // Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Сер.: Філологія. - Одеса : Гельветика, 2021. - № 50, том 2. - С. 19-24.
Ключові слова: М. Матіос, родова історія, художнє конструювання.
Тематика (за УДК): 8 Мова. Мовознавство. Художня література. Літературознавство > 82 Художня література. Літературознавство
Підрозділи: Факультет української філології > Кафедра української літератури
Користувач, що депонує: Unnamed user with username Marchuk
Дата внесення: 20 Груд 2024 11:39
Останні зміни: 20 Груд 2024 11:39
URI: http://repository.rshu.edu.ua/id/eprint/15498

Необхідні дії (обов’язкова авторизація)

Перегляд елементу Перегляд елементу