Інституційний репозитарій
Рівненського державного гуманітарного університету

ЕТАПИ НИЩЕННЯ САМОБУТНОСТІ УКРАЇНЦІВ У ПРОЦЕСІ МОБІЛІЗАЦІЇ ДО РОСІЙСЬКОГО ВІЙСЬКА ЗА РЕКРУТСЬКОЮ СИСТЕМОЮ НАБОРУ

Сидорчук С. та Шеретюк В.М. (2024) ЕТАПИ НИЩЕННЯ САМОБУТНОСТІ УКРАЇНЦІВ У ПРОЦЕСІ МОБІЛІЗАЦІЇ ДО РОСІЙСЬКОГО ВІЙСЬКА ЗА РЕКРУТСЬКОЮ СИСТЕМОЮ НАБОРУ. Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету іме- ні Івана Огієнка: історичні науки, 2024 (Т.44). с. 135-145.

[img] Текст
Сидорчук С., Шеретюк В..pdf

Завантажити (2MB)

Анотація

Наприкінці XVIII і впродовж XIX століття російська армія в Україні стала потужним засобом асиміляції її населення. Значний російськомовний військовий контингент сприяв розповсюдженню російської мови у середовищі сільських та міських жителів.Однак найбільш дієвим засобом асиміляції виявилося рекрутська повинність,що була поширена на українське населення у 90-х роках XVIII століття. Вона виявилася найважчою з усіх державних повинностей оскільки назавжди забирала з українських родин батьків, синів та братів. А сам спосіб набору до війська нагадував захоплення татарами ясиру, коли людей зв'язували та гнали в неволю. Метою статті є виокремлення та аналіз чинників, які зумовлювали втрату українцями етнічної самобутності і мали асимілятивний вплив на них під час рекрутських наборів. Методологічну основу дослідження склали принципи історизму, об’єктивності та науковості. Їх реалізація доповнена, методами історико-психологічної реконструкції, аналізу даних, а також когнітивним та історико-аналітичним. Наукова новизна публікації визначається постановкою проблеми та виокремленням окремих етапів руйнування самосвідомості та етнічної самобутності українців у рекрутських присутствіях. Висновки. Саме з московською неволею асоціювалася служба в армії. Тому напередодні та під час рекрутських наборів у суспільстві панували тривожність, страх та напруга. Ще більше вони примножувалися, коли молоді люди опинялися у рекрутському присутствії, де під час медичного огляду, який для українців був ганебним та принизливим, формувалося почуття приреченості. Рекрутів, які ще в рекрутському присутствії перебували у такому психологічному стані, командири змушували відмовитись від усього, що пов’язувало їх із попереднім життям, робило українцями, і натомість приймати нові, потрібні імперії, цінності.

Тип елементу: Стаття
Додаткова інформація (бібліографічний опис): Сидорчук С. Етапи нищення етнічної самобутності українців у процесі мобілізації до російського війська за рекрутською системою набору / С.Сидорчук, В.Шеретюк // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: історичні науки. - 2024. - Т. 44. - С.135-145.
Ключові слова: українці, етнічна самобутність, армія, рекрутське присутствіє, нівелювання особистості
Тематика (за УДК): 3 Суспільні науки > 35 Державне адміністративне управління. Військова справа > 355 Військова справа в цілому
9 Географія. Біографії. Історія > 94 Загальна історія
Підрозділи: Факультет історії, політології та міжнародних відносин > Кафедра історії України
Користувач, що депонує: Ірина Гаврилюк
Дата внесення: 23 Груд 2024 10:01
Останні зміни: 23 Груд 2024 10:01
URI: http://repository.rshu.edu.ua/id/eprint/15565

Необхідні дії (обов’язкова авторизація)

Перегляд елементу Перегляд елементу